download

Socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje pastarosiomis dienomis ypač smarkiai diskutuojama apie santuokų įregistravimą po Naujųjų metų. Kadangi pastebiu, kad kai kuriems kyla klausimas ką reiškia naujo įstatymo nuostatos ir, deja, patys žurnalistai daro klaidas interpretuodami įstatymo tekstą – parašysiu kelis svarbiausius punktus, kurie įtvirtinti šiame įstatyme.

  • Pabrėžiu, kad šis įstatymas aktualus tik asmenims, kurie santuoką sudarė nuo Lietuvos Respublikos Konstitucijos įsigaliojimo ikiCivilinio kodekso įsigaliojimo (t. y. 1992 m. – 2001 m.), todėl poroms, kurios ketina tuoktis kitais metais tai tikrai nėra aktualu.
  • Šis įstatymas aktualus tik toms sutuoktinių poroms, kurios neįregistravo savo santuokos civilinės metrikacijos skyriuje, o tuokėsi tik bažnyčioje. Pažymiu, kad tokių porų skaičius buvo labai mažas.
  • Poros, kurios tuokėsi tik bažnyčioje ir tik minėtu periodu (1992-2001) privalo savo santuoką papildomai įforminti civilinės metrikacijos skyriuje.
  • Porų, kurios kreipsis po 2017 m., santuoka bus laikoma sudaryta nuo to momento, kai jos kreipėsi į civilinės metrikacijos skyrių.

Tam, kad būtų aiškiau – pailiustruosiu situaciją praktiniu pavyzdžiu. Tarkim Lina ir Jonas susituokė 1993-07-01 metais bažnyčioje. Jonas labai skubėjo į darbą, todėl jie nusprendė, kad jiems užteks ir tokios santuokos ir nusprendė neiti į tą metrikaciją. 1994 m. Lina ir Jonas susilaukė vaiko – Alduko. 1995 m. iš Jono atlyginimo sutuoktiniai nusipirko namą.

  1. Jonas ir Lina nuėjo į civilinę metrikaciją 2016 m. Civilinės metrikacijos darbuotojai, paprašė jų pateikti santuokos sudarymo bažnyčioje dokumentus, įregistravo Jono ir Linos santuoką ir laikė, kad santuoka sudaryta ir sutuoktiniai gyvena santuokinį gyvenimą nuo 1993-07-01. Aldukas yra Linos ir Jono santuokinis vaikais. Namas, įgytas 1995 m., yra Linos ir Jono bendras turtas.
  2. Jonas ir Lina į civilinę metrikaciją nuėjo po 2017-01-01. Civilinės metrikacijos darbuotojai paprašė jų pateikti santuokos sudarymo bažnyčioje dokumentus, tačiau šiuo atveju santuoka laikoma įregistruota ir sudaryta nuo 2017-01-01. Kuo gi tai keičia Linos ir Jono santuoką? Visų pirma, Linos ir Jono vaikas – Aldukas – nebėra laikomas jų santuokiniu vaiku. Iš esmės tai gali sukelti tokių problemų: Jonui reiks papildomai kreiptis dėl to, kad būtų pripažinta jo tėvystė. Namas, pirktas 1995 m. iš Jono atlyginimo, priklausytų tik Jonui, kadangi jis jį pirko būdamas nesusituokęs. Lina neturėtų jokių teisių į namą.

Apibendrinant, pažymiu, kad šis įstatymo pakeitimas buvo priimtas 2015 m., todėl sutuoktiniai, kurie neįregistravo santuokos, turėjo nemažai laiko tai padaryti. Be to, kaip jau minėjau, šis įstatymas skirtas labai mažai daliai gyventojų – t. y. tik tiems, kurie tuokėsi tam tikrą laiką ir neįregistravo santuokos civilinėje metrikacijoje. Iš esmės nėra reikalo pergyventi dėl šio įstatymo įsigaliojimo.